Zaklínač Wiki
Zaklínač Wiki

Geralt vs. zeugl

Zeugl inhabits sewers predominantly, feeds on sewage, and grows at an alarming rate. The beast is always hungry, so it reaches out with its tentacles for living creatures and tries to shove them into its huge maw filled with multiple rows of teeth. The zeugl is paralyzingly hideous, foul-smelling, and surprisingly strong for something resembling a rotten potato, so it usually manages to devour its opponent.

Geralt was hired to rid the sewers of a zeugl during his and Yennefer's stay in Aedd Gynvael. On the right, is an illustration by Bogusław Polch of Geralt fighting that zeugl.

Ve hře Zaklínač[]

Zeugl
Zeugl Zeugl tentacle

Zápisy do Deníku[]

Zeugl je nejlepším příkladem, kdy se stvoření přizpůsobilo k životu v lidských osadách. Tato bestie se krmí odpadky a nečistotami, které produkuje město - nemusí tak lovit ani bojovat o území. Prostě roste a časem se stane hrozbou i pro lidi. Je to vynikající případ toho, že ničení přírodního prostředí se v dlouhodobém pohledu vymstí. Proto apeluji: Buďme k přírodě laskaví.
  • Výskyt: Zeugl žije tam, kde je nejvíce špíny, tedy ve stokách nebo na smetištích. Je třeba ho zabít, dokud je mladý a malý, neboť vzrostlý zeugl je příliš silným protivníkem i pro zaklínače.
  • Odolnosti: Téměř imunní vůči úderům meče, ať už ocelového či stříbrného.
  • Zranitelnost: Pro zabití zeugla je nejprve nutné usekat mu chapadla.
  • Taktika: Zasypává protivníka údery chapadel
  • Alchymie: Zeuglí jed.

Zdroje[]

Lokace[]

Poznámky[]

  • According to Geralt just before they enter the sewers, zeugls are hermaphrodites that don't need a mate to procreate. In a hilarious conversation with Siegfried, he intimates that "zeugls don't need a Mrs. Zeugl to make little zeugls. They do it with themselves." To which Siegfried responds "That's sick! ... unnatural even for beasts!" This exchange is a paraphrasing of an conversation between Herbolth and Geralt in the short story "Střípek ledu".
  • Geralt can still extract Zeuglí jed after the fight in the sewers even if he has no bestiary entry for Zeugl (in case you forgot to buy one of the two source books earlier.)