FANDOM


Když jsem vytvářel Yennefer, chtěl jsem, aby Geralt dospěl, ale pak jsem se rozhodl věci zkomplikovat. Vytvořil jsem ženskou postavu, která odmítá být fantasy stereotypem. Abych čtenáře potěšil.

—Andrzej Sapkowski

Yennefer, narozená na Beltane roku 1173, je mocnou čarodějkou žijící ve Vengerbergu, hlavním městě Aedirnu. Je Geraltovou pravou láskou a pro Ciri slouží jako matka, což tak vnímá i ona sama, a tak se snaží dívku uchránit od jakékoli újmy. Zároveň to je blízká přítelkyně Triss Ranuncul.

Dříve zasedala v Radě Čarodějů (jakožto její nejmladší členka), rovněž sloužila jako poradkyně Aedirnského krále Demawenda. Když bylo Bratrství Čarodějů zrušeno, snažila se Lóže Čarodějek Yennefer rekrutovat. Moc si ale nerozuměli, protože Lóže chtěla využít Ciri ve svých politických záležitostech. Jedná se o jednu z nejklíčovějších postav ságy o zaklínači a také hlavní postavu hry Zaklínač 3: Divoký hon.

Sága o Zaklínači

Yennefer se narodila roku 1173 do chudé rodiny rolníka, nebyla nikdy milována svými rodiči a ani nebyla nikterak zvláště hezká – záda jí hyzdil hrb. Za ten byla viněna její matka, z jejíž strany Yennefer zdědila elfskou krev a čarodějné předky. Navíc jejímu narození předcházel matčin potrat. Přesto se ji snažila chránit, až do doby, kdy je otec obě opustil. Potom začala Yennefer bít i její vlastní matka. Nepěkné dětství ji dohnalo až k pokusu o sebevraždu, byla však zachráněna čarodějkou Tissaiou de Vries, která se jí později ujala a stala se její učitelkou. S pomocí magie se nakonec stala pohlednou černovlasou čarodějkou vonící po šeříku a angreštu.

Během bitvy o Soddenský pahorek byla oslepena Fringillou Vigo, nilfgaardskou čarodějkou. Zrak jí byl ale magicky navrácen, přesto si z bitvy ale nese útrpné vzpomínky.

Jakožto většina čarodějek je sterilní. Přesto se tajně snažila přijít na způsob, jak svou plodnost obnovit. Veškerou svou mateřskou lásku proto věnovala Ciri – dítěti, které bylo souzeno Geraltovi Zákonem překvapení. Učila ji magii ve Chrámu Melitele v Ellanderu, pod dozorem matky Nenneke.

Poslední přání

Prvotní setkání Yennefer se zaklínačem Geraltem z Rivie se stalo poněkud nečekaně, Geraltův přítel Marigold byl vážně zraněn džinem, kterého nedopatřením vyvolal z lahve. Pomohla zaklínači vyléčit zraněného barda, ale rovněž zneužila zaklínače k pomstě všem kdož se k ní nepěkně chovali během jejího pobytu ve městě. Zároveň ale také toužila po ovládnutí - zkrocení džina - chtěla skrze jeho přání dosáhnout svého cíle. Chtěla otěhotnět. Zkrocení džina však neprobíhalo zrovna nejlépe a Geralt byl nucen zasáhnout, využil své poslední přání a navždy svázal svůj osud s Yennefeřiným. Tehdy jí začal říkat zkráceně - Yen.

Hranice možností

Yennefer se připojuje po boku Geralta z Rivie a dalších účastníků k tažení na draka zvaného Villentretenmertha, který sužuje okolí. Jejím jediným cílem je získat poklad pro sebe a zaplatit jím svoji léčbu. Poklad však nakonec nezíská a léčbu nepodstoupí.

Střípek ledu

Čarodějka upadne do milostného trojúhelníku během pobytu s Geraltem ve městě Aedd Gynvael, které mimo jiné obývá i její dávný milenec čaroděj Istredd. Před oběma muži bude tajit druhého dokud pravda nevyjde najevo. Když se nakonec schýlí k souboji mezi oběma soky, každému zanechá dopis na rozloučenou a odjede z města pryč.

Něco víc

Yennefer se zde zjevuje Geraltovi z Rivie formou vzpomínek (flashbacků), když je vážně zraněn a pod vlivem nejrůznějších elixírů přepravován na bezpečné místo k ošetření. Ve vzpomínce se scházejí u stromů a oslavují prvního máje (Beltane).

Krev Elfů

Přibližně kolem roku 1267 se Yennefer setkává s bardem Marigoldem, když ho zachraňuje ze spárů tajemného mága Rience. Přestože se mágovi povede s pomocí teleportu uprchnout, způsobí mu ošklivou popáleninu na tváři. Později se Yennefer vydává do kláštera matky Nenneke v Ellanderu, aby si prohlédla malou Ciri a ujala se jejího výcviku, neboť se ukázalo, že magické schopnosti malého děvčátka jsou mnohem větší než si zaklínači s Kaer Morhen mysleli.

Yennefer a Ciri se zpočátku příliš nemusí, čarodějka nazývá svoji malou učednici škaredkou. Čím déle spolu tráví čas, rozmlouváním i učením, tím více si porozumí a nakonec se spřátelí. Později společně odjíždějí z kláštera.

Čas opovržení

Společně s malou Ciri dorazí Yennefer na ostrov Thanedd kde se hodlá zúčastnit tamní hostiny a zasedání čarodějů. Při této příležitosti rovněž plánuje dívku zapsat do školy zvané Arethusa, sjedná si schůzku se svým bankéřem jménem Molnár Giancardi a malou dívenku pošle na výpravu do města Gors Velen

Yennefeřina učednice se však dostane ve městě do problémů a při této příležitosti se Yennefer setká i se svými kolegyněmi, Margaritou Laux-AntilleTissaiou de Vries. Čarodějky jí i Ciri pozvou na džbánek vína, při této příležitosti se Ciri dozví mnoho zajímavých informací a taktéž se jí povede vymanit z Yennefeřina dohledu, utéct a vyhledat Geralta, který se nachází v nedalekém Hirundiu. Yennefer se vydá Ciri hledat a setká se po velmi dlouhé době s Geraltem, vymění si své názory v bouřlivém rozhovoru a nakonec se rozhodnou jít na banket společně. Zdánlivě poklidný banket však přeruší převrat.

Čarodějka Eilhart uspořádá na banketu vzporu, puč, který má předvídat Vilgefortzův převrat. Yennefer se rozhodne nezachovat Geraltem velmi často prosazovanou neutralitu a setká se s Tissaou de Vries.

Osobnost

Yennefer byla proslavená svojí krásou, měla fialkové oči, černé havraní vlasy a obvykle vystupovala v černých a bílých šatech, s černou sametkou s obsidiánovou hvězdou na krku. Charakteristický pro ní je rovněž parfém s vůní angreštu a šeříku, ale rovněž jízlivá a občas krutá povaha. Během událostí popisovaných ve Věži vlaštovky jí bylo už 94 let, vypadala o minimálně 60 let mladší. V průběhu knih se dozvídáme, že Yennefer byla jako dítě ošklivá a měla hrb. Její nynější krása je dílem magie. O to více si Yennefer zakládá v dospělosti na tom, aby byla vždy upravená a atraktivní. Geralt na tento fakt přijde díky svému zaklínačskému vidění, ale nikdy mu to nebrání v tom, aby Yennefer dál miloval.

Má velmi bledý obličej trojúhelníkového tvaru s lehce pokleslou bradou. Její nos je lehce protažený, rty jsou bledé a trochu pokroucené, přesto však měkké. Lícní kosti dominují jejímu obličeji a doplňují nesouměrné obočí, pod nímž se nachází uhlově černé, dlouhé řasy. Ani na podpatcích není vysoká, její postavě ale vévodí úzký pas a útlé nohy. Vždy se obléká do černé a bílé.

Nebyla však jen proslavená svojí krásou, ale rovněž svými schopnostmi. Jakožto velmi schopná čarodějka byla členkou Rady čarodějek, často rovněž radila Demawendovi, králi Aedirnu, v jehož hlavním městě Vengerbergu také žila. Jako většina čarodějek, i Yennefer byla sterilní, a i přes její nesmírnou snahu se její nepodařilo na tomto faktu nic změnit. Ke Geraltovu dítěti překvapení, Ciri, měla proto doslova mateřský vztah, vyučovala ji v umění magie a přes počáteční nevraživost je brzy začal spojovat velice vřelý vztah.

Film a seriál Zaklínač

Čarodějka Yennefer se rovněž objevila v seriálu a filmu o Zaklínači v letech 2001 a 2002, kde byla ztvárněna polskou herečkou Grażyna Wolszczak. Podobně jako v knihách, videohrách i zde sehrála výraznou roli. V novém seriálu od společnosti Netflix bude ztvárněna herečkou jménem Anya Chalotra.

Komiksy

Tw Killing Monster Yennefer
Protože je Yennefer velmi důležitá pro děj, objevila se i v několika komiksech. Nejdříve byla v Ostatnie życzenie (komiks založený na povídce Poslední přání) a poté v Granica możliwości  (komiks založený na povídce Hranice možností) od Boguslawa Polche.


Zaklínač (PC hra)

Přestože se Yennefer v první hře vůbec neobjevila (v té době, roku 1271, jí bylo 98 let), nalezneme ve hře hned několik narážek na tuto mocnou a pro Geralta důležitou čarodějku. Například:

  • V hostinci na okraji Wyzimy si Geralt může promluvit s bardem, který mu řekne o Marigoldovi a o baladách o Bílém Vlkovi, které Marigold zpívá, mimo jiné například tu, "v níž se Geralt oženil s čarodějkou a společně žili na šťastných ostrovech".
  • Na samém začátku Dějství III, řekne Triss Geraltovi, že takhle se naposledy cítila, když si Geralt s čarodějkou hráli s džinem.
  • V Dějství III se u radnice lze zeptat řezníka: "Poznáváš mě? Víš o mně něco?". Na to se Geraltovi dostane odpovědi: "Říká se, že se ohlédneš za jakoukoli sukní, ale jdeš hlavně po čarodějkách. Prý jsi jednou jednu miloval."
  • V Dějství IV vypráví vesnický hospodský příběh o Ciri. Na jeho konci se zmiňuje o čarodějce, která se pokoušela Geralta oživit, ale zemřela při tom.
  • Když si Geralt v Dějství III vybere jako opatrovnici pro Alvina Triss a při rozhovoru s králem Foltestem ohledně jejich vztahu se přizná, že ji miluje, je pak ve volbě dialogů možnost - "Moje amnézie mi brání vzpomenout si, jaký jsme měli v minulosti vztah, ale mám dojem, že jsem kdysi hluboce miloval čarodějku..."
  • V DLC "Vedlejší účinky", které vyšlo jako součást Zaklínače: Rozšířená edice, Marigold se během druhé rozpravy ve vězení zeptá: "... a co ty a Yennefer?". načež Geralt odpoví "nechco se o tom bavit".

Zaklínač 2: Vrahové Králů

Čarodějka Yennefer se ve druhé hře objevuje pouze ve formě vzpomínek. Na začátku hry se lze dobrovolně setkat s Crinfridem Reaversem, který se zmiňuje o tom, že plánovali znásilnit čarodějknu a ne jeho (během události v Sword of Destiny). Přesto si nedokážou vzpomenout na její jméno a myslí si, že se jmenovala "Connifer".

Na konci hry se dozvíme, že Yennefer pravděpodobně žije, ale trpí amnézií podobně jako Geralt a žije někde v Nilfgaardu. Pokud se hráč rozhodně zachránit Shealu de Tancarville před roztrháním, poví mu, kde může Yennefer najít.

Zaklínač 3: Divoký hon

Tw3 journal yennefer
Ve třetí hře se Yennefer stává jednou z hlavních postav. Hlas jí propůjčila Denise Gough. Její obličej měl být původně modelován podle Klaudie Wróbel, ale po testování ve hře se vývojáři rozhodli ji změnit, aby dostala ostřejší a zlověstnější tvary. V přídatném DLC (zdarma) lze Yennefer změnit oblečení. Poprvé ji spatříme v úvodní scéně když prchá před bitvou mezi Nilfgaardskými a Severními jednotkami. Jelikož se jí už veškerá paměť vrátila, nechala se najmout císařem Emhyrem, aby vypátrala Ciri.

Yennefer nechá Geraltovi doručit dopis, ve kterém se dožaduje okamžitého setkání. Určí místo, kde se mají setkat, nicméně kvůli útoku, který vesnici zpustoší, je nucena utéct směrem na Bělosad, kde Geralt a jeho společník Vesemir její stropu ztrácí. Co zaklínači nevědí, je, že Yennefer se vydala do Vizimy. Protože se po ní poptávají u nilfgaarské posádky, je o tom Yennefer zpravena kapitánem. Dojde jí, že zmiňovaný zaklínač musí být Geralt, a tak se za ním okamžitě vydá. Hned poté vyrazí na cestu k císaři Emhyrovi var Emreisovi, ale jsou přepadeni Divokým honem. Tomu se povede zabít všechen nilfgaardský doprovod, Yennefer však zničí most, což zabrání jejich pronásledovatelům pokračovat.

Jak se později ukáže, Yennefer se od císaře dozvěděla, že se Ciri vrátila do jejich světa a že po ní jde Divoký hon. Po Geraltově setkání s císařem mu Yennefer vysvětlí, že se pomocí všemožných kouzel a rituálů snažila Ciri vypátrat, ale pouze tím na sebe upozornila Divoký hon. Proto se rozhodla uchýlit se ke konvenčnějším metodám, což ji navedlo k oslovení toho nejlepšího stopaře, jakého zná. Společně s Geraltem se proto přidají k Emhyrovi v jeho pátrání po Ciri. Rozhodne, že Geralt si vezme na starost Velen a Novigrad, zatímco ona se vydá hledat na Skellige.

Geralt se s Yennefer setká na Skellige během pohřbu krále Brana Tuirseacha. Tam mu Yennefer sdělí, že se domnívá, že za pohromu na východě Ard Skellig může právě Ciri. Ermion, další z Ciřiných dávných mentorů, Yennefer nedovolil se na místo podívat dokud si nepromluví s Crach an Craitem. Poté se oba zúčastní smuteční hostiny pořádané na Kaer Trolde, kde se jim podaří ukrást Masku Uroborose. Ta umožňuje vidět události, jež se na určitém místě odehrály v minulosti. Když dorazí na místo pohromy, zastaví je Ermion a upozorní na to, že rituál lze provést pouze jednou a že eventuální použití přivolá na Skellige zkázu. Zatímco se Geralt dohaduje s Ermionem, Yennefer odejde dál k místu pohromy a masku aktivuje, což zapříčiní obrovskou bouři. Geralt se okamžitě vydá za ní a společně pomocí masky odhalují, co se na místě stalo. Jsou svědky toho, jak neznámý elfský mág pomocí magie rozložil vojáka Divokého honu, otevřel portál a utekl skrze něj s Ciri. Krátce nato přispěchá Ermion a dvojice mu sděluje, co viděla. Ermion jim prozradí, že Divoký hon byl nedávno spatřen na Hindarsfjallu. Tam se také oba následně vydají zjistit více.

Po příchodu na Hindarsfjall se dostanou do vesnice Lofoten, kde se místní ženy zrovna nachází uprostřed jakéhosi rituálu. Yennefer a Geralt je vyruší a vyptávají se jich na Divoký hon a Ciri. Dozví se, že Ciri ve vesnici skutečně byla a že ji spatřily s mužem, kterému říkají Craven. Oba byli ve stájích krátce předtím, než se objevil Divoký hon a na vesnici zaútočil, během čehož zahynulo mnoho vesničanů. Na otázku kde se zmíněný Craven nachází, se jim dostane odpovědi, že se po útoku vydal do posvátných zahrad, aby tam porazil Morkvarga. Když tam dvojice dorazí, najde pouze mrtvolu, a proto se Yennefer uchýlí k nekromancii, aby s hochem promluvila.

Jeho jméno zní Skjall. Od oživeného těla se dozvědí, že Ciri odplula s elfským mágem na lodi, zatímco po nich šel Divoký hon. Později na tu samou pláž přišel Uma. Po vyslechnutí celého příběhu ho Yennefer pošle zpět do světa mrtvých. Její magický zásah vysál veškerou magickou energii z posvátných zahrad, což vesničany vůbec nepotěšilo a oba dva obvinili z nerespektování jejich zvyků a víry. Yennefer byl ale názor vesničanů úplně ukradený, a proto oba ignorovali jejich rozčilení. Když zahrady opustí, Yennefer poprosí Geralta, aby se s ní setkal v Larviku, další hindarsfjallské vesnici, kde bude potřebovat jeho pomoc.

Setkají se ve vesnické hospodě. Tam se Geralt dozví, že Yennefer chce zkrotit džina, který kdysi patřil mágovi, jehož loď se potopila poblíž Larvikského přístavu. Na pobřeží se snaží najít trosky lodi, až se Geraltovi podaří objevit půlku magické pečetě v jedné z krabic na dně moře. Vrátí se na bárku k Yennefer a ta dojde k tomu, že mág musel džina poprosit, aby ho přenesl na jiné místo v oceánu, což znamenalo, že se společně s ním přesunula i část hladiny oceánu. Použije půlku pečeti, aby otevřela portál poblíž druhé půlky. Když portálem projdou, ocitnou se na vrcholku hory obklopeni troskami lodi.


Zápisy z deníku

Zaklínač se s touto čarodějkou s havraními vlasy poprvé setkal před dobrými dvaceti lety. Jejich přátelství a city mezi nimi se zrodily z běžného dobrodružství, které zahrnovalo džina a splněné Geraltovo přání, jež jejich osudy nerozlučně spojilo.

Od té doby byl však jejich vztah docela bouřlivý - měl své světlé i temné stránky, krize a rozchody. Láska Geralta a Yennefer nepopiratelně dokazovala tvrzení o tom, že "protiklady se přitahují".

Před pár lety se Geralt s Yennefer po dlouhém odloučení plném dobrodružství jednoho i druhého dali opět dohromady. Jejich chvíli klidu přerušil Divoký hon, který Yennefer vzal do zajetí. Zaklínač se ji ihned vydal zachránit, ale ztratil přitom paměť. Když ji konečně nabyl zpět, okamžitě se vrátil ke svému úkolu najít svou milovanou čarodějku.

Okolnosti Geraltova prvního setkání s Yennefer po dvou letech byly úplně jiné, než jak si je představoval. Nejen že byla čarodějka v bezpečí, ale také si zajistila pomoc nečekaného, mocného spojence - nilfgaardského císaře.


Galerie

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.