FANDOM


Životopis Netflix

Yennefer v seriálu hraje Anya Chalotra.

Příběh Editovat

Čtyři marky Editovat

Yennefer vyrůstala se svou matkou a nepravým otcem na vesnici. Jednou ukradla dívce stoh sedmikrásek, za což se jí dívka se svým chlapcem pokusili potrestat bitím. Yennefer, povalená na zem a vyděšená, nevědomky otevřela portál, který ji dovedl do Tor Lara (Věž Racka), kde poprvé potkala Istredda.

Ten, vědom si následků, ji varoval před Tissaiou de Vries, která si pro ni přijde, neboť dívka tím prokázala magické schopnosti. Ve snaze ji uchránit pro ni otevřel nevystopovatelný portál zpět do její vesnice. Musel k tomu ale ukousnout okvětní plátek květiny zvané Feainnewedd a pronést zaklínadlo ze starší mluvy.

Istranedd se nemýlil a Tissaia skutečně pro Yennefer přijela. Odkoupila ji od jejího otce za čtyři marky, o šest méně, než kolik by otec požadoval za prase. Yennefeřina matka ji chtěla uchránit, ale otec ji umlčel. Zamknutá v pokoji na Arethuse se Yennefer zhroutila z toho, že ji otec prodal. Rozbila zrcadlo a pokusila se podřezat si žíly střepem zrcadla. Tissaia ji ale zachránila před vykrvácením (ale neuzdravila ji kompletně, neboť dle všeho Yennefer zůstaly jizvy) a začala ji přezdívat Selátko. Poté jí nařídila dostavit se na první hodinu do skleníku.

Yennefer

Tam Tissaia vysvětlovala novým adeptkám podstatu Chaosu a zkoušela jejich magický potenciál. Mezi adeptkami byly mimo jiné Anika, Fringilla Vigo, Sabrina Glevissig, Doralis a Lark. Jejich první zkouškou bylo zvednout do vzduchu kámen pomocí mysli. Fringille se to povedlo napoprvé, ale za cenu odumření ruky (která ji poté byla vyléčena, nejspíše Tissaiou). Poté jim Tissaia vysvětlila, že magie si žádá oběti: aby něco dala, musí něco vzít. Předvedla jim, jak při nadzvednutí kamene uhyne stoh sedmikrásek, který držela v druhé ruce. K tomu použila zaklínadlo ze starší mluvy, Zeilil eip. Všem ostatním se poté kouzlo dařilo, až na Yennefer, ačkoli se snaží pořád dokola. Tissaia ji omluví tím, že ztratila spoustu krve a Yennefer odejde. Znovu se setká v kobkách s Istreddem, kde se mu představí.

Yen a istredd

Další zkouškou je čtení mysli. Adeptky mají za úkol si navzájem z očí vyčíst největší strach. Zkouška trvá skoro celý den, než Yennefer zalže, že Anika se ze všeho nejvíce bojí hadů. Tissaia však lež odhalí, vyčte jí, že zatím Yennefer neprokázala žádné magické schopnosti a konfrontuje ji s jejím strachem: že ani kdyby byla krásná, stejně by ji nikdo nemiloval.

Tissaino pokárání Yennefer hluboce ublíží, a tak se svěří Istreddovi. Má pocit, že není dostatečně dobrá, že jí nic nejde. Istredd se jí zde svěří s tím, že jemu samotnému na Ban Ardu zabrala zkouška čtení mysli tři dny. Aby ji podpořil, nechá ji, aby přečetla myšlenky jemu – a jí se to podaří. V myšlenkách jí ukáže průhledné medúzy, nechá ji slyšet cikády za letního večera, dá jí ochutnat teplého chleba. V tom okamžiku se oba sblíží a vznikne mezi nimi víc než jen přátelství.

Tor Lara

O několik dalších týdnů později dívky čeká opravdová zkouška. Tissaia všechny adeptky zavede do Tor Lara, na místo, které je určené pouze pro členy Bratrstva čarodějů. Dívky mají za úkol chytnout blesk do lahve. Anika, Doralis a Lark jsou vyloučeny. Sabrina je Tissainým vzorným příkladem a Fringilla též uspěje. Yennefer je bleskem zasažena a odhozena stranou. Když Tissaia veřejně pochválí Sabrinu, vybuchne a hodí po ní světelnou kouli. Tissaia ji odrazí a po konci testu ji opět pokárá za nedostatek kontroly. Vyzdvihne přitom, že sama bývala stejná a nechávala se ovládat emocemi.

Istredd a yen

Další setkání Istredda a Yennefer se opakuje v podobném duchu jako to předchozí. Istredd ji vysvětlí, že elfové byli prvními mágy, že vystavěli Arethusu a že naučili lidi ovládat Chaos. Za to je lidé zmasakrovali a jejich lebky nyní zdobí katakomby, ve kterých se setkávají. Istredd jí tehdy daruje květ Feainnewedd a spolu si ho ukousnou a pronesou zaklínadlo. Yennefer se na první pokus podaří otevřít portál, jaký předtím vytvořil Istredd, aby mohla uniknout. Yennefer mu při tomto setkání prozradí, že sama je půlelfka z otcovy strany (na rozdíl od knih, kdy má matku půlelfku a sama je kvarteronkou) a že jejího otce zabili během Velké čistky. Na konci se oba políbí.

Jak se ale ukáže, Yennefer na Istredda celou dobu donáší Tissaie a jejím úkolem k potlačení vlastních emocí bylo dostat od něj elfský kvítek. Za to jí Tissaia řekne, že je připravena na druhý pokus u zkoušky. Bohužel Istredd dělá úplně to stejné a na Yennefer donáší Stregoborovi, kterému prozradí Yennefeřin elfský původ.

Aretuza stit

Pozdě v noci pak Yennefer vyčkává na příchod Tissai, aby byla vyzvána ke zkoušce. Slyší, jak Tissaia vyzve Aniku, Doralis a Lark, ale u jejích dveří se nezastaví. Proto je Yennefer sleduje na místo konání zkoušky, kde vidí, že Tissaia všechny tři adeptky proměnila v úhoře. Poté ji vyzve, aby vystoupila ze svého úkrytu. Vysvětlí jí, že proměněné adeptky nad sebou nemají kontrolu, ale stále v sobě chovají magickou sílu. Poté jí nařídí, aby všechny tři vhodila do jezírka. Yennefer nejdříve odmítne, ale poté příkaz uposlechne. Jejich magie pak posílí magickou bariéru Arethusy. 

Zrádce měsíc Editovat

O několik let později, Yennefer a Istredd spolu vedou intimní milostný život. Oba mají krátce před zasvěcením, v rámci kterého u nich dojde k magické transformaci. Po ní budou přiděleni ke královským dvorům, aby působili jako rádci. Yennefer se má stát rádkyní aedirnského krále Virfurila, protože král na svém dvoře preferuje domácí čaroděje a Yennefer pochází z Vengerbergu, hlavního města Aedirnu.

Yen a tissaia

Krátce nato se poprvé potká s dobrušovačem, mágem, který provádí magické transformace. Tissaia ji pomůže si představit, jak by Yennefer chtěla vypadat: jako ta nejmocnější žena na světě.

Děj se odehrává v době, kdy cintránský král Dagobert zakázal vstup mágům do své země. Jeho nástupkyní je mladá Calanthé. V Nilfgaardu v té době vládne král Fergus, pověstný tím, že ženy u svého dvora sexuálně obtěžuje. K němu na dvůr má přijít Fringilla, neteř jednoho z mágů Kapituly. Mágové jsou ale toho názoru, že bude příliš submisivní a nedokáže v Nilfgaardu nic zařídit. Stregobor proto navrhne, aby do Nilfgaardu místo Fringilly vyslali Yennefer. Tissaia mu oponuje tím, že aedirnský král požaduje domácí mágy. Stregobor ale naznačí, že Dagobert z Cintry je největší obchodní partner Aedirnu a že Cintra nesnáší elfy. Tak se ostatní mágové dozvědí, že Yennefer je kvarteronka a rozhodnou, že její přítomnost na aedirnském dvoře nemůže ohrozit obchodní vztahy mezi Cintrou a Aedirnem a tím i možnost mágů ovlivňovat nepřímo Cintru.

Tissaia se na Stregobora osočí, že se stále bojí Falky a že pokud by Fringillin strýc nechal Fringillu zprostit povinností, byla by to jasná protekce. Mágové proto hlasují a Yennefer má být nakonec přeřazena do Nilfgaardu.

Když se to doví, okamžitě se pohádá s Tissaiou. Ta se snaží rozhodnutí prezentovat jako lepší volbu, ale Yennefer ji prokoukne – že ji Kapitula přehlasovala. Tehdy jí Tissaia přizná, že je to kvůli Yennefeřině elfí krvi. Yennefer nejdříve myslí, že to Tissaia tuto informaci poskytla mágům, ale Tissaia jí řekne, že to byl Stregobor. V ten moment Yennefer dojde, kdo tuto informaci vyzradil – Istredd.

Nepřijde proto na zasvěcení a místo toho se snaží zfalšovat dopis, který by vyvrátil její elfský původ. Istredd ji po svém zasvěcení najde a chce, aby mu vypomáhala v jeho výzkumu. Osočí se na něj a vysměje se mu za jeho sny. Nehodlá trávit své dny zavřená v kobkách, chce žít svůj život u dvora a být krásná a mocná.

Transformace yen

Mezitím se koná bál králů a jejich nových čarodějných rádců. Virfuril tančí s Fringillou, ale ta se mu příliš nezamlouvá. Na bále jsou také přítomni mladí Foltest a Adda. Yennefer se vydá za dobrušovačem, aby jí udělal krásnou. Ten nejdřív odmítne a poté požaduje alespoň bylinky, aby ji mohl uspat. Ona mu řekne, že rituál podstoupí plně při vědomí. Jediné, co si chce nechat, jsou oči a jizvy na zápěstí. Během rituálu je jí vyjmuta děloha a všechny její deformace napraveny. Yennefer přitom však neuvěřitelně trpí.

Yen a vil

Poté se vetře na bál a vyzve aedirnského krále k tanci. Představí se mu přitom jako Yennefer z Vengerbergu. Ten, neboť si krátce předtím stěžoval na to, že Fringilla nepochází z Aedirnu, je poctěn a její nabídku přijme.

O hostinách, parchantech a pohřbech Editovat

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.