Renfri's mother witnessing the Black Sun eclipse in the Mniejsze zło (Menší zlo) graphic novel.

Prokletí černého slunce, or Mania of Mad Eltibald, is a reference to a certain eclipse. It was a prophecy made by Čaroděj Eltibald that foretold the end of the human civilization in the hands of sixty girls born during or after a certain eclipse.

Reaction[editovat | editovat zdroj]

First the wizards hunted down the girls, killed them and performed autopsies when possible. After a while, when they admitted that recognizing the girls was hard, they opted to simply lock them up into towers, to isolate them. That plan suffered, because there was a brief fancy of saving beautiful girls from towers among princes. One after the other, though, the girls either perished or managed to flee their towers, and grew mighty enough for the wizards to leave them alone or get them in other ways.

It might be that the Curse became a self-fulfilling prophecy, for some of the girls who managed to flee the persecution later inflicted cruelty on others because of the treatment they had suffered.

Dívky údajně utištěná[editovat | editovat zdroj]

Supporters[editovat | editovat zdroj]

V "ceně neutrality"[editovat | editovat zdroj]

In this premium module for Zaklínač, Deidre is Eskel's dítě překvapení, born under Prokletí černého slunce and prophesied to ruin the world and the sister of the nobleman who wants to make sure she will not have the crown. Sabrina wants to kill her as well to examine her body and discover the truth about the Black Sun - being Zaklínač, Geralt has to choose with whom he sides.

Zápisy do Rejstříku[editovat | editovat zdroj]

Rejstřík Tuto kletbu prorokoval mág Eltibald, který předpověděl návrat Lilith, mýtické bytosti, jež má na svět přinést zkázu a utrpení. Její příchod má doprovázet zrození "šedesáti panen se zlatými korunami, jež utopí celé země v krvi", aby jí připravily cestu.

Pověsti o zlých princeznách zrozených ve stínu černého slunce tvrdí, že se jedná o zrůdy, které si jen vypůjčily ženskou podobu. Duší a činy se prý jedná o kruté stvůry. Mágové souhlasili, že tuto záležitost vyšetří, a svá bádání vedli mnoha směry. V některých případech prováděli i vivisekce, neboť ty jsou jedinou spolehlivou metodou, jak plně odhalit zlé mutace. Nikdy se však neshodli na tom, zda byly nalezené anatomické deformace skutečnou příčinou zlé povahy zkoumaných subjektů.

Eltibaldovo proroctví mělo široký dopad - dodnes se učenci přou, zda bylo skutečné, nebo se jednalo jen o blábolení potrhlého šílence. Jistě lze říci pouze to, že k předpovězenému zatmění slunce skutečně došlo a že se při něm narodilo mnoho zmutovaných dívek. Některé z nich byly okamžitě izolovány od vnějšího světa, z čehož pak vznikly pověsti o princeznách uvězněných ve věžích na vrcholcích skleněných vrchů i o neohrožených princích, kteří se je vydávali osvobodit.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.