Novigrad

Error: soubor není platný nebo neexistuje

Novigrad – Svobodné město v Redanii, velmi významný přístav. Nachází se v deltě řeky Pontar. Je asi největším městem tohoto světa, čítá 30 tisíc obyvatel, a to bez návštěvníků. Ve městě je vyznáván kult Věčného ohně, jehož chrámy s neustále hořícími ohni mají chránit obyvatele města před netvory. V Novigradu vládne hierarcha. Druhou nejdůležitější osobou je guvernér města. 

Erb

Erb Novigrad coat of arms

Historie

Na místě dnešního Novigradu stálo původně elfské osídlení. V době, kdy připluli do delty Pontaru první lidé, bylo už však město opuštěno, elfové se stáhli. Lidé město rychle obsadili. Novigrad se stal hlavním městem Sambukova pobřežního státu. 

Během vlády redanského krále Vestibora Pyšného byl Novigrad v sedmileté válce obsazen Redanií. Teprve za vlády Radovida III. Smělého bylo dohodnuto, že se Novigrad stane svobodným městem. 

Známí obyvatelé města

Důležitá místa

Citáty z knih

„Ach, jsem rád, že jsme se potkali. Tady v Novigradu, hlavním městě světa, centru a kolébce kultury. Tady slušný člověk může čerpat síly plnými doušky!“ – Marigold, Věčný oheň, s. 116  „Novigrad, opakuji, je hlavním městem světa. Skoro třicet tisíc obyvatel, Geralte, nepočítaje v to návštěvníky. Umíš si to představit? Zděné domy, hlavní ulice dlážděné, mořský přístav, sklady, čtyři vodní mlýny, jatka, pily, velká manufaktura vyrábějící boty, k tomu všechny možné cechy a řemesla. Mincovna, osm bank a devatenáct zastaváren. Hrad a strážnice, až se tají dech. A ta zábava – pranýř, šibenice s propadlištěm, třicet pět hospod, divadlo, zvěřinec, trh a dvanáct bordelů. A svatyně, nepamatuji si už kolik. Hrozně moc. No, a ty ženské, Geralte, umyté, elegantní a vonící, ten atlas, samet a hedvábí, ty korzety a ty stužky…“ – Marigold, Věčný oheň, s. 116

Seriál a film Zaklínač

Sedmý díl, Dolina Květů (nebo "Údolí květin"), začíná v Novigradu.

Ve hře Zaklínač

Cestovatel
  • V Kapitole I, jeden kupec na cestě v Podhradí pozná Geralta a vzpomene si jak mu zaklínač pomohl s několika garkainy v Novigradu před několika lety. Nezaplatil mu ještě, a tak mu nyní věnuje celých 100 orénů. (Napadnou-li ho barghesti, zemře.)
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.