Byla malá a drobná, ne vyšší než pět stop. Condwiramurs zaslechla něco o tom, že v dětství jí říkali Lokýtek, a nyní poznala, že to byla přiléhavá přezdívka. Ovšem bylo jí jasné, že dobře půl století si malou čarodějku takto nikdo nedovolil nazvat.

—str. 24, Condwiramurs Tilly o Nimue, Paní jezera

Nimue verch Wledyr ap Gwyn, také zvaná Paní jezera, byla čarodějkou žijící ve 14. století. Pomocí magie se jí podařilo pomoci Ciri nalézt cestu na hrad Stygga v roce 1268.

Život[editovat | editovat zdroj]

Nimue se narodila někdy v polovině 14. století a vyrůstala spolu se svými sestrami ve vesnici Wyrwa, malé vesničce na břehu řeky Jarugy. Jako malá se často přidávala k ostatním dětem, když potulný vypravěč Pohvizd začal o dávných příbězích, mimo jiné i právě těch o Geraltovi, Yennefer a Ciri. Jí a její sestře Orle se obzvláště zalíbily příběhy o lásce mezi zaklínačem a čarodějkou. Právě kvůli těmto povídkám se Nimue rozhodla stát se čarodějkou, nebo alespoň lukostřelkyní jako Milwa. Jejímu snu se ale ostatní vesničané vysmívali, mnozí z nich by raději viděli, jak se vdá a otěhotní hned, jak to půjde.

V Bouřkové sezóně[editovat | editovat zdroj]

Ona ale na svém snu zatvrzele trvala, a proto se roku 1373 vydala na cestu přes půl světa do Arethusy. Na své výpravě potkala v Sojčím lese bělovlasého zaklínače, který ji zachránil před jistou smrtí ve spárech monstra očíslovaného jako IDR UL Ex IX 0008 BETA. Pokud Nimuin zájem o dávné příběhy během let opadal, po tomto setkání s tajemným mužem v ní znovu vzplálo nadšení objevit nejasná místa Cirillina života.

Později, po vystudování magické akademie (nelze říci, zda šlo o Arethusu) ve své věži shromažďuje obrazy, knihy i výpisky, které zachycují životy všech, kteří přišli se Ciri do kontaktu. Hodlala odkrýt každou nejasnost nebo skulinu ve starých skazkách a najít úplnou pravdu o Ciri. K tomuto ambicióznímu cíli si dokonce najala asistentku, mladou snílku Condwiramurs Tilly, která jí pomáhala svými schopnostmi snění a svou znalostí starých balad a zpěvů. Ve věži s ní kromě Condwiramurs žil také její milenec.


Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Nimue je jméno, které se objevuje hned několikrát v legendách o králi Artuši. Jmenovala se tak Paní jezera, který Artušovi předala meč Excalibur; žena, která dovezla umírajícího krále do Avalonu; žena, která se postarala o mladého Lancelota; čarodějka, která svedla a zajala Merlina.
    • Ve všech případech je Nimue spíše mytologická postava jako nymfa či nereida než člověk.
  • Její jméno lze přeložit z velštiny jako Nimue, dcera Wledyra, syna Gwyna. Zajímavé je, že Gwyn app Nudd je ve velšské mytologii král divokého honu.
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.