m
Řádek 40: Řádek 40:
 
[[Category:Postavy]]
 
[[Category:Postavy]]
 
[[Category:Postavy z knih]]
 
[[Category:Postavy z knih]]
  +
  +
[[de:Rittersporn]]
  +
[[en:Dandelion]]
  +
[[es:Jaskier]]
  +
[[fr:Jaskier]]
  +
[[hu:Dandelion]]
  +
[[it:Dandelion]]
  +
[[lt:Vėdrynas]]
  +
[[pl:Jaskier]]
  +
[[ru:Лютик]]

Verze z 6. 3. 2009, 18:32

Marigold ve hře Zaklínač


„Vlastním jménem zřejmě Julian Alfred Pankratz, vicehrabě de Lettenhowe - známý především jako autor jedinečné sbírky odlehčené prózy a milostné lyriky Půl století poezie, jedné z mála zachovalých literárních památek Nordlingů z Doby Temna.“ Tak by byl pravděpodobně popsán Marigold v Encyklopeadii Maxima Mundi a pokud by mu to někdo prorokoval, pravděpodobně by na to ihned složil baladu. Studoval poezii a hudbu na Akademii v Oxenfurtu. Během svého studia si vysloužil pověst lenocha, opilce a idiota, zakončil však s vynikajícími výsledky a nastoupil do školy jako učitel. Po roce pak Akademii opustil a vydal se do světa. Čas od času ještě Oxenfurt navštěvuje a dává příležitostné lekce. Během několika let proslul jako jeden z nejlepších bardů v Severních královstvích a jeho nejslavnější baladou se stalo "Lvíče v Cintře". Rovněž se mu podařilo dosáhnout pověsti největšího sukničkáře na světě, získal dokonce srdce Anny Henrietty, vládkyně Toussaintu. Je nejlepším přítelem zaklínače Geralta, pořád neuvěřitelně lehkomyslný a v dobré náladě. Rád popisuje Geraltův život a činy, jež mu slouží za námět komerčně velice úspěšných balad. Je velmi pohledný, takže si ho lidé občas dokonce pletou s elfem nebo půl-elfem.

V knihách A. Sapkowského se s Marigoldem setkáváme v Posledním přání, nebo i v dříve vydané Hranici možností.Film a seriál

Ve filmu a v seriálu hraje Marigolda herec Zbigniew Zamachowski.

Marigold v seriálu

Zajímavosti

  • V polském originále se Marigold jmenuje Jaskier, což doslova znamená "blatouch"(angl. buttercup). Jméno však bylo změněno na Dandelion, protože Buttercup znělo příliš zženštile.
  • V češtině je polské Jaskier přeloženo jako Marigold a Triss Merigold je zde Triss Ranuncul.

V jiných jazycích:

  • Česky - Marigold
  • Anglicky - Dandelion
  • Německy - Rittersporn
  • Polsky - Jaskier
  • Francouzsky - Jaskier
  • Španělština - Jaskier
  • Ruština - Лютик


Hra

Ve hře je Marigold na chlup stejný proutník jako v knize. Pro všechny milé dámy, které potká má připravený úsměv a je víc než ochotný věnovat jim nejen své umění. Skrze své povolání se dostává k množství folklorních vědomostí, které se příležitostně hodí jeho kamarádovi, Geraltovi.

V Dějství I Geralt o Marigoldovi jen slyší, potkává ho až v Dějství II na večírku pořádaném Shani. Zde mají možnost si konečně promluvit a hráč se dozvídá více o Geraltově minulosti.

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.