Lara Dorren aep Shiadhal byla elfská čarodějka, věštkyně a dcera čistokrevné elfky jménem Shiadhal a Auberona Muircetacha. Byla tak nositelka těch nejlepších elsfkých genů, které měly jí a jejím potomkům zaručit mocné magické schopnosti, krásu a úspěch. Bohužel nezplodila děti s předem vybraným partnerem (byla součástí projektu elfských mágů na vyšlechtění "superelfů"), ale vybrala si člověka: Cregennana z Lód, mocného mága, který přišel na Kontinent po Konjunkci sfér. Svazku nikdo nepřál, a tak byl nakonec Cregennan zavražděn a Lara zemřela vyčerpáním někde poblíž Tretogoru v Redanii. Předtím ale proklela královnu Cerro, která její smrt zapříčinila, a kletbou ji přinutila, aby se postarala o její jedinou dceru. Cerro pojmenovala tuto půlelfí dívku Riannon. Lařin gen tedy nevymizel a pod dohledem čarodějů se objevovali další nositelé této tzv. Hen Ichaer Starší krve. Posledním potomkem Lary Dorren byla Cirilla z Cintry. Lařino tělo bylo posmrtně elfy přeneseno na skryté místo ve skalách, kde bylo pohřbeno.

Lara byla údajně nejkrásnější ženou své doby. Byla čistokrevnou elfkou, měla světlé, blonďaté vlasy, zelené oči a měřila asi 170 cm.

Legenda o Laře Dorren; lidské podání[editovat | editovat zdroj]

Královna pravila: „Mne o milost nepros, nýbrž ty, kterým jsi svými čáry ublížila. Mělas odvahu ke zlým činům, měj odvahu i nyní, když se blíží trest. Není v mé moci zbavovati hříchů.“ Na ta slova blýskla elfská vědma zlýma očima a vykřikla: „Má zhouba je nedaleko, královno, leč ani tebe nemine pád. V hodině strašné smrti vzpomeneš na Laru Dorren a její kletbu. Věz, že mé prokletí postihne tebe a tvé potomstvo až do desátého kolena.“ Když však seznala, že v prsou královny bije statečné srdce, přestala záludná elfská čarodějka lát a hrozit a počala jako fena skučet a škemrat o smilování…

—str. 241, Křest ohněm

Legenda o Laře Dorren; elfské podání[editovat | editovat zdroj]

…však žádné prosby neobměkčily kamenná srdce Dh’oine, ukrutných lidí. Když Lara Dorren, neprosíc již o lítost pro sebe, leč jen a jen pro své dítě, chytila se dveří kočáru, na rozkaz královny udeřil jeden z katanů mečem a uťal Laře prsty. Té noci za únorových mrazů vydechla Lara naposled, rodíc na návrší dcerušku, kterou ochránila posledním zbytkem tepla, jenž zůstal v jejím zmučeném těle. Bylo to v noci, uprostřed sněhu a ledu, leč na kopci v tu chvíli zapanovalo jaro a rozkvetly kvítky feainnewedd. Do dnešního dne rostou tyto květiny jen na dvou místech: v Dol Blathanna a na návrší, kde skonala nešťastná Lara Dorren aep Siadhal.

—str. 241. Křest ohněm

Zaklínač[editovat | editovat zdroj]

Ve hře si Geralt může přečíst dvě verze příběhu Lary: elfskou (Lařin dar) a lidskou (Legenda o Laře Dorren). Ty se shodují s výňatky z knih.

Také se zdálo, že Alvin by mohl být jedním z Lařiných potomků.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.