Goidemar byl třetím králem Temerie a manžel Riannon. Jeho otec byl Gardik a jeho matka Vulpia z Brugge.

Život[editovat | editovat zdroj]

Tři roky po svatbě Goidemara s Riannon se r. 1166 strhlo Falčino povstání, během kterého byla Goidemarova žena uvězněna v pevnosti Houtborg. Ve vězení porodila dvě děti, dvojčata, Fionu a Amaveta. Bohužel následky traumatu zešílela. Její polosestra Falka ve stejnou dobu, na stejném místě také povila dítě – dcerku Adelu. Tu jí zanechala a odešla dál válčit. Když bylo povstání potlačeno, Goidemar získal Riannon zpět – avšak se třemi dětmi. Falku nechal za její zločiny upálit.

Goidemar najal čaroděje, aby zjistili, které děti jsou jeho a které dítě je Falčino; mágové mu však tvrdili, že v tomto pátrání neuspěli, aby zachránili dvouletou holčičku před popravou. Rozhodl se tak vychovávat všechny tři pospolu.

Adela zahynula během morové rány, když jako 17letá pomáhala v klášteře zachraňovat nakažené. Amavet zemřel ve svých 18 letech rukou zhrzeného manžela, s jehož manželkou vedl milostný poměr. Krátce po něm zesnula i Riannon. Jako jediná tak přežila Fiona, a proto si musel Goidemar hledat novou manželku, která by mu dala dědice.

Tu našel, když mu král Liam z Cidarisu přišel na pomoc s povstáním šlechticů, které propuklo kvůli králově nemilosrdnému rozsudku nechat šlechtice Rogera Kamenyho, který zabil jeho syna, popravit. Tresty smrti se totiž šlechticům neudělovaly. Na oplátku za pomoc s potlačením povstání si tak Goidemar vzal Liamovu dceru, Addu z Cidarisu. S tou pak měl konečného následníka trůnu, Cedrika.

Ačkoli jeho nástupnictví již bylo zajištěno, Goidemar stále kontroloval i Amavetovy nemanželské děti: Muriel a Crispina. Když Crispin po mnohých puberťáckých rebeliích zmizel, Goidemar byl jediný, kdo se ho snažil vypátrat.

Král Goidemar zemřel v Mariboru ve věku sedmdesáti osmi let a pochován byl v temerské královské kryptě ve Vizimě – ve stejné kryptě, ve které zaklínač Geralt z Rivie odčaroval Foltestovu dceru zakletou ve strigu.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  • Goidemar byl prvním temerským králem, který začal používat nový erb: tři bílé lilie na černém poli, které značily potlačení Falčiny rebelie a zachránění Goidemarovy manželky a jeho dvou dětí.
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.