Zaklínač Wiki
Advertisement
Zaklínač Wiki
Tvář Michała Żebrowského ze seriálu Zaklínač se stala do značné míry i předlohou při vytváření Geraltovy digitální podoby.

Geralt z Rivie, také zvaný Gwynnbleid - Bílý vlk (jméno ve starší mluvě, které daly Geraltovi dryády) nebo také Vatt'ghern(mezi elfy) je bělovlasý zaklínač, vědmák, z knižní série Andrzeje Sapkowského a hlavní hrdina počítačové hry Zaklínač. Je znám též pod přezdívkou Řezník z Blavikenu.

Navzdory svému jménu, Geralt ve skutečnosti nepochází z Rivie. Mladé zaklínače však Vesemir vedl k tomu, aby si vybrali nějaké příjmení, protože jejich jméno pak vypadalo důvěryhodněji. Geralt si nejprve vybral jméno Geralt Roger Eric du Haute-Bellegarde, ale Vesemir mu ho zamítl s tím, že je hloupé a zní domýšlivě.

Geraltův život

Geraltovým povoláním bylo ochraňovat lidi před stvořeními Chaosu (které vnikly na zem po Konjkuci sfér). Narodil se jako syn čarodějky Visenny a (pravděpodobně) válečníka Korina. Krátce po narození ho matka odvedla na zaklínačský hrad Kaer Morhen(ve Starší Mluvě Caer a'Muirehen - Pevnost Starého Moře). V rámci Zkoušky trav zde Geralt prošel několika procesy mutace, díky nimž získal téměř nadlidské fyzické i psychické schopnosti(vylepšené reflexy, větší rychlost, sílu a lepší sluch). Jelikož procesy snášel překvapivě dobře, byl jako jeden z mála vybrán k několika experimentálním mutacím, které jako jediný přežil. Vedlejším efektem těchto experimentů jsou jeho bílé, pigmentu zbavené vlasy. Během fyzického výcviku, Cesty meče, se pak Geralt naučil bojovým dovednostem. Když dokončil svůj výcvik, dostal Geralt stříbrný medailon a dva zaklínačské meče a vydal se do světa, aby bojoval s příšerami. Bohužel ne vždy se setkal s vděkem, ba ani s pochopením. Když na světě ubývalo nestvůr, lidé se začali bát zaklínačů a pořádali na ně hony (a tak se taky stalo že je skoro vyhubili). Při cestách a dobrodružstvích, které on sám bral spíše jako hořkost osudu než dobrodružství, se setkal s mnoha lidmi, z nichž někteří se stali jeho přáteli. Pravděpodobně nejlepším přítelem v nouzi mu byl slavný bard Marigold. Právě díky němu se Geralt setkal se svou životní láskou Yennefer z Vengerbergu, i když tuto skutečnost oba dlouho popírali. Přestože Geralt v osud nevěřil, žádal za své služby pro princeznu Pavettu a jejího manžela Dunnyho jejich nenarozené dítě. Když se ukázalo, že dítětem je děvče, odmítl ho. Nicméně, náhodou či osudem, Geralt a Ciri, dcera Pavetty a Dunyho, ještě třikrát zkřížili své cesty a když zemřela dívčina babička, královna Callanthé, vzal Geralt Ciri k sobě a začal se o ni starat jako o vlastní.

Seriál a film Zaklínač

V seriálu a filmu Zaklínač hrál Geralta Michał Żebrowski.

Geralt v deníku z PC hry

Ve hře Zaklínač

Na začátku hry se Geralt objevuje pět let poté, co byl zabit při Rivském pogromu nelidí. Nevzpomíná si na nic z předešlého života a zmatený utíká noční bouří. Je zachráněn několika posledními zaklínači, kteří ho odvezou do Kaer Morhen. Než se zde však plně zotaví, je pevnost napadena a Geralt se tak ocitá na začátku složitého příběhu, který tvoří zápletku hry. V Kapitole III Geralt dostává úkol Identita a konečně také zápis o své osobě do deníku. Nadále pak během děje pomocí tohoto úkolu formuje svoje nejosobnější pocity a postoje.

Ve hře lze získat knihu s názvem Rivský pogrom, v níž se píše, že Geralt, též známý jako Bílý Vlk, zemřel při masakru nelidí, který se odehrál v Rivii po válce s Nilfgaardem. Geralta zabil rozlícený dav, když se pokoušel bránit utlačované. Jeho smrti byli přítomni trpaslík Zoltan Chivay a čarodějka Triss Ranuncul. Zaklínačovo tělo se nikdy nenašlo.

Zápisy do deníku

Kniha „Rivský pogrom” tvrdí, že Geralt zvaný Bílý vlk zahynul během pogromu na nelidi v městě Rivii, krátce po válce s Nilfgaardem. Zabil ho rozzuřený dav, když se postavil na ochranu pronásledovaných. Při jeho smrti byli přítomni čarodějka Triss Ranuncul a trpaslík Zoltan Chivay. Není známo, co se stalo s tělem zaklínače.

Marigoldovy balady vyprávějí o příbězích Geralta z Rivie. Po jejich pročtení by si jeden myslel, že Bílý vlk byl nejslavnějším zaklínačem v historii. Účastnil se mnoha důležitých historických událostí, jako například vzpoury čarodějů na ostrově Thaneddu. Marigoldovy verše mluví především o bojích s příšerami a četných milostných dobrodružstvích, jež Geralta proslavily, a především o lásce k jedné čarodějce.

Před pár let přišel na dvůr krále Foltesta při hledání zaklínačské práce Geralt z Rivie. Dostal smlouvu na odčarování Addy, královské dcerky prokleté do formy strigy, nebo na její zabití, pokud všechny ostatní možnosti selžou. Zaklínači se podařilo Addu odčarovat a zároveň odhalil, že kletbu způsobil jeden z dvořanů.

Zdroje

V jiných jazycích

Soubor:Geralt z gry.jpg

Geralt v počítačové hře Zaklínač

 • Česky: Geralt z Rivie
 • Anglicky: Geralt of Rivia
 • Estonsky: Rivia Geralt
 • Finsky: Geralt Rivialainen
 • Francouzsky: Geralt de Riv
 • Německy: Geralt von Riva
 • Italsky: Geralt di Rivia
 • Litevsky: Geraltas iš Rivijos
 • Polsky: Geralt z Rivii
 • Rusky: Геральт из Ривии (Geralt iz Rivii)
 • Slovensky: Geralt z Rivie
 • Španělsky: Geralt de Rivia
 • Maďarsky: Ríviai Geralt
 • Turecky : Rivia'lı Geralt
 • Slovinsky : Geralt iz Rivie


120 Na Wikipedii naleznete článek Geralt. Seznam autorů je možné vidět v historii stránky. Stejně jako u Zaklínač Wiki, text Wikipedia je dostupný pod "GNU Free Documentation License".


Advertisement