Zaklínač Wiki
Zaklínač Wiki

Bílý racek

Bílý racek je lahodný halucinogen, který zaklínačům zpříjemňuje dlouhé a mrazivé večery při zimování v tvrzi. K jeho výrobě používají tajné saprofity rostoucí v podzemí Kaer Morhen, ale lze jej vyrobit i z běžně dostupných ingrediencí.

Účinek: Bílý racek je magický nápoj, jenž také slouží jako základ k vytváření jiných elixírů.

Příprava Základ Doba trvání Toxicita

Vitriol

Vitriol

Rebis

Elixír se vyrábí smícháním ingrediencí, které dohromady obsahují: dvě dávky vitriolu a jednu dávku rebisu.

alkohol Dlouhá
see Doba trvání
Střední
see Toxicita

Toxicita a doba trvání

  • Doba trvání of the effect is only long lasting if the potions is consumed as a hallucinogenic beverage
  • Toxicita of Bílý racek is "střední" but only when consumed as a hallucinogenic beverage. When used as a base, the toxicity is irrelevant, only the resulting toxicita of the brewed elixír counts

Zdroje

Poznámky

  • Even though you can mix Bílý racek with identical secondary substances (like Rubedo), it will not carry the effect over to the potion you have mixed. So you best mix it with those ingredients that lack any secondary substance.
  • Try to have a small stack of Bílý racek in your inventory while you play. Sometimes you will find yourself in need of a potion that needs high or top quality alcohol. Especially in the latter parts of the game, a small stack can be both a time and life saver since you may not always find the needed ingredients and alcohol.
  • There are two potions of Bílý racek in the Zbrojnice on the second floor of Kaer Morhen in the Prologue
  • Bílý racek is sometimes used by locals as a palliative potion, to ease the suffering of the sick and dying. An old woman beggar in the Outskirts makes such a request of Geralt. If he obliges, she rewards him with the Pečetní prsten Věčného ohně