Arethusa je škola mladých čarodějek nacházející se na ostrově Thaneddu, nedaleko pobřeží vedle zámku Garstang. Nalezneme v ní 5 podlaží a 76 pokojů, včetně prostor pro studentky. Byla založena v 9. století čarodějkou Clarou Larissou de Winter. Studují zde dívky z 12 předních redanských rodin a školné zde není žádná levná záležitost. Podle Molnara Giancardiho se vyšplhá až na 1 200 novigradských korun, pro nově příchozí ještě pak 200 korun za imatrikulaci. Přesto mohou na akademii studovat i nemajetné dívky, pokud u nich některá z čarodějek rozezná výjimečný talent a rozhodne se sponzorovat jejich školné. Díky Arethuse značně zbohatlo přilehlé město Gors Velen, kde si čarodějky opatřují vše potřebné. Adeptky nemají povoleno samy opouštět ostrov a návštěvníkům je povolen pouze vstup na nejnižší terasu v Loxii.

Studentky magie nastupují na akademii v různém věku – v brzkém věku či až později, když se u nich projeví magický talent. Od toho se pak také odvíjí délka studia.

Absolventky mají tři možnosti, co dělat po ukončení studia: 

  1. Mohou zůstat na akademii jako asistentky některé mistryně preceptorky a vypomáhat jí.  
  2. Mohou nastoupit jako trvalé praktikantky u některého z nezávislých mistrů či mistryň v jejich rezidenci.  
  3. Mohou se vydat „do světa“ jakožto tzv. dwimveandry. Ty pak cestují po světě, přijímají různé krátkodobé práce u mistrů a získávají zkušenosti. 

Všechny tři z těchto cest vedou po několika letech vždy zpět do akademie, kde studentky magie podstoupí poslední závěrečnou zkoušku ve své specializaci, aby oficiálně získaly titul mistryně. 

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1267 se zde konal sjezd čarodějů, ten se ale zvrhl v převrat. Naštěstí se většina studentek zrovna nacházela mimo prostory akademie, aby nepřekážely v konferenci.

Následující událost se stala pouze ve hře a nemusí odpovídat dílu A. Sapkowského:

Akademie byla napadena a zničena po tom, co Radovid vyhlásil v Redanii válku proti všemu magickému. Některým adeptkám se podařilo zavčasu uprchnout s Margaritou Laux-Antille do Novigradu, kde doufaly v úspěšný útěk do Koviru pod vedením Triss Ranuncul. Zbylé studentky byly zajaty redanskými vojáky a popraveny, jen malý houf ještě stihl uniknout s jinou mistryní. Než se Geraltovi s Yennefer podařilo dostat Margaritu z vězení, všechny adeptky, které do Novigradu přivedla, byly upáleny nebo zabity lovci čarodějů. Radovid Margaritu šetřil pro závěrečnou, pompézní popravu, dokud nezasáhli Geralt a Yennefer.

Významné osobnosti [editovat | editovat zdroj]

Absolventky [editovat | editovat zdroj]

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.